راهنمای خرید

راهنمای جامع خرید اسپرسوساز

 

 

حضور باشکوه و استقبال قهوه و  دستگاه اسپرسوساز در بین ایرانیان ، اگر ذائقه نوشیدنی های اسپرسو را ایجاد نکرده تاحالا، تقریباً یک معجزه است. از آنجایی که قهوه تخصصی ارزان نیست و صف های کافه ها طولانی تر می شود، دم کردن اسپرسو در خانه بسیار وسوسه انگیز است. همانطور که می دانید، تهیه اسپرسو پیچیده تر از ریختن آب داغ روی تفاله قهوه است. علاوه بر این، ماشین آلات مورد نیاز برای تهیه نوشیدنی مورد علاقه شما می تواند تا حدودی ترسناک باشد. اما، نیازی به استرس نیست، زیرا من یک راهنمای گام به گام گردآوری کرده‌ایم که می‌تواند به شما کمک کند تا به دستگاه رویایی اسپرسوساز خود هدایت شوید. من همچنین برخی از نکات ظریف تهیه اسپرسو را خلاصه کرده ام، بنابراین آماده شوید تا با مهارت های باریستا دوستان خود را تحت تاثیر قرار دهید.

espresso machine - an easy-to-use machine that produces above-average taste quality.

اسپرسو دقیقا چیست؟

با وجود محبوبیت اسپرسو، هنوز چندین باور غلط رایج در مورد این اکسیر جادویی وجود دارد. اگرچه به طور کلاسیک با درجه برشته شدن تعریف می شود، اسپرسو می تواند هر نوع برشته شده با منشاء واحد یا قهوه ای روشن یا تیره باشد. اسپرسو با دانه قهوه خاصی تعریف نمی شود، بلکه اصطلاحی برای روش دم کردن است.

تهیه اسپرسو به چند جزء کلیدی نیاز دارد به زمان، دما و فشار. برای تهیه اسپرسو، ابتدا قهوه بسیار ریز آسیاب می شود و در یک پورتافیلتر قرار میگیرد. پورتافیلتر دربالای قرار می گیرد. آب داغ از سر این دستگاه  با فشار 9 تا 10 بار و حدود 195 تا 205 درجه فارنهایت به مدت 20 تا 30 ثانیه خارج می‌شود و چیزی را که ما معروف به اسپرسو می‌نامیم، می‌سازد. اسپرسو اساساً لایه های آبشاری کنسانتره قهوه است که کرما لایه بالایی است. فقط یک اسپرسو که به درستی آماده شده باشد، کرم را به دست می آورد. کیفیت کرم هم نشان دهنده مهارت باریستا و هم تازگی قهوه است. اسپرسو به شکل خالص خود یک نوشیدنی لذیذ و پر خاصیت برای علاقه مندان است که می‌توان آن را با نسبت‌های مختلف مف شیر برای لاته، کاپوچینو، کورتادو و ماکیاتو استفاده کرد.

انتخاب دستگاه اسپرسوساز مناسب

espresso machine - super-automatic machines only require you to toss beans into the...

مرحله اول: راحتی یا کیفیت؟ فوق اتوماتیک در مقابل نیمه اتوماتیک

هنگام خرید یک دستگاه اسپرسوساز خانگی، مهمترین تصمیم انتخاب بین دستگاه فوق اتوماتیک یا نیمه اتوماتیک است. تفاوت اساسی بین این دو دسته این است که ماشین‌های فوق خودکار بی‌خطا هستند و همه کارها را به صورت خودکار با لمس یک دکمه انجام می‌دهند. در مقابل، ماشین‌های نیمه اتوماتیک از شما می‌خواهند که تمام آسیاب قهوه و کوبیدن قهوه و بخار دادن شیر را به صورت دستی انجام دهید.

اسپسرسوسازهای  تمام اتوماتیک برای کسانی هستند که راحتی را در اولویت قرار می‌دهند و می‌خواهند روشی آسان و بدون دردسر برای تهیه اسپرسو خانگی داشته باشند. با عملکرد تک دکمه‌ای، افزودن یکی از این دستگاه‌ها به برنامه‌های صبحگاهی شما به تفکر و زحمت نیاز ندارد. همچنین، اگر مهمان دارید، می توانید به طور کلی استفاده از دستگاه را در کمتر از یک دقیقه به آنها آموزش دهید. من متوجه شدیم که دستگاه های فوق اتوماتیک می توانند اسپرسوی بسیار خوبی تهیه کنند. با این حال، شات‌های خروجی اسپرسو کم‌تر هستند و از اسپرسوی غنی و کاملی که ممکن است از یک دستگاه نیمه اتوماتیک استفاده می‌شود، کم‌تر هستند. کلام آخر: اسپسرسوسازهای تمام اتوماتیک سریع، آسان و حتی خوشمزه هستند.

اسپسرسوسازهای نیمه اتوماتیک کمی به کار بیشتری نیاز دارند و در مقایسه با مدل‌های فوق‌خودکار منحنی یادگیری کمی دارند. برای تهیه اسپرسو در دستگاه نیمه اتوماتیک، ابتدا باید قهوه را به صورت دستی آسیاب کرده و بکوبید و قبل از شروع چرخه دم کردن، پورتافیلتر را در دستگاه اسپرسوساز قرار دهید. این ممکن است پیچیده به نظر برسد، اما نسبتاً ساده است، به خصوص پس از کمی تمرین. درست کردن 10 تا 20 شات اسپرسو برای یادگیری مهارت کافی در تهیه اسپرسوساز میباشد. دستگاه های نیمه اتوماتیک همچنین به شما این امکان را می دهند که اندازه آسیاب و مقدار قهوه مصرف شده را آزمایش کنید تا بتوانید با ظرافت های اسپرسو بازی کنید و تبدیل به یک باریستای حرفه ای شوید. این دستگاه‌ها برای کسانی که از آیین قهوه‌سازی لذت می‌برند و می‌خواهند کمی تلاش بیشتری برای بهبود طعم داشته باشند، بهتر است.

مرحله 2: نسپرسو برای شما مناسب است یا نه؟

espresso machine - capsules are convenient and require hardly any cleanup, but they're...

دستگاه های نسپرسو در دسته اسپرسوسازهای فوق خودکار قرار می گیرند و از یک سیستم کپسول واحد استفاده می کنند، مشابه قهوه سازهای نسپرسو. این کپسول ها اغلب به عنوان غلاف شناخته می شوند و تقریباً نیازی به تمیز کردن اسپرسوساز پس از تهیه نوشیدنی نیست و جابجایی سریع بین انواع قهوه را آسان می کنند. بزرگترین نقطه ضعف آشکار آنها قیمت آنها است. ساخت شات با یکی از این کپسول ها می تواند دو برابر هزینه ساخت شات از قهوه ی تازه آسیاب شده باشد.

آیا کپسول اسپرسوسازهای کپسولی برای محیط زیست مضر هستند؟

علاوه بر هزینه اضافی، بسیاری از کاربران نگران اثرات زیست محیطی تولید همه آن کپسول های کوچک هستند. Nespresso خدمات بازیافت رایگان ارائه می دهد، با این حال، مشخص نیست که چه تعداد از کاربران در این برنامه بازیافت شرکت می کنند. برخی از مردم احساس می کنند که خرید کپسول اسپرسو خرید یک ضایعات غیر ضروری است. علاوه بر این، بازیافت یک فرآیند 100٪ کارآمد نیست، بنابراین هنوز هم بهتر است در وهله اول زباله های قابل بازیافت تولید نکنید. خبر خوب این است که تلاش‌های نسپرسو در زمینه بسته‌بندی پایدار و تامین منابع به طور مداوم در حال افزایش است.

جایگزین بهتر نسپرسو یک دستگاه فوق اتوماتیک است که از قهوه تازه استفاده می کند. تنها کاری که باید انجام دهید این است که قهوه های کامل را در این دستگاه ها قرار دهید و آنها به طور خودکار آنها را آسیاب می کنند. این روش تقریباً به اندازه یک دستگاه نسپرسو راحت است، فقط با کمی تمیز کردن اضافی (شما باید سطل را که در آن آسیاب مصرف شده در آن رسوب می کند، بشویید).

مرحله 3: شیر دارید؟

espresso machine - a good steam wand, like the one on the breville barista express...

فرض کنید که اهل نوشیدنی  به تنهایی نیستید. در این مورد، شما می خواهید کف شیر را برای تهیه کورتادو، کاپوچینو یا لاته اضافه کنید. این نوشیدنی های اسپرسو نیاز به دستگاهی برای بخار دادن شیر دارند. اسپرسوسازهایی که من بررسی کردم، از عدم قابلیت بخار دادن شیر گرفته تا کف‌کننده‌های خودکار شیر تا میله‌های بخار کافه‌ای را شامل می‌شود.

دستگاه‌های نسپرسو به احتمال زیاد دارای دستگاه کف‌ساز شیر نیستند، اگرچه استثنائاتی نیز وجود دارد. برای اسپرسوسازهایی که قابلیت کف کردن ندارند، می توانید یک دستگاه کف ساز جداگانه بخرید. با این حال، این دستگاه های کوچک پس از هر بار استفاده نیاز به شستشو و تمیز کردن دارند. اگرچه این کار سخت نیست، اما از راحتی دستگاه های کپسولی می کاهد. برخی از مردم این بافت را دوست دارند، به خصوص آنهایی که تمایل به کاپوچینو خشک دارند. با این حال، بسیار متفاوت از میکروفرم خامه‌ای و با بافت ریزتر است که کافه‌های تخصصی از آن استفاده می‌کنند. برای رسیدن به آن به یک نازل بخار مناسب و کمی تمرین نیاز دارید.

به طور کلی، من اسپرسوسازهای را با کف‌کننده‌های خودکار داخلی ساده‌ترین کارکرد را پیدا کردم. نازل های بخار،بهترین شیر را در آزمایش من تولید کردند، اما به بیشترین تلاش با کمی یادگیری نیاز دارنند. با این حال، اگر می خواهید چیزی نزدیک به شیر با کیفیت لاته آرت باشد، باید از نازل بخار استفاده کنید.

espresso machine - an automatic milk frother is a nice addition to a capsule machine...

مرحله 4: سهولت تمیز کردن را در نظر بگیرید

تمیز کردن احتمالاً کمترین بخش مورد علاقه شما در داشتن یک دستگاه اسپرسوساز خواهد بود. در سهولت تمیز کردن، نیازهای تمیز کردن روزانه و طولانی مدت را ارزیابی کردم. نیازهای روزانه شامل کارهایی مانند خالی کردن سینی های چکه گیر و پاک کردن نازل های بخار است. پاک‌سازی‌های طولانی‌مدت شامل رسوب‌زدایی، فرآیند تخلیه مواد معدنی است. رسوب زدایی بسته به میزان مصرف و سختی آب فقط هر چند ماه یکبار انجام می شود، بنابراین باید کمتر از تمیز کردن روزانه در تصمیم گیری شما نقش داشته باشد.

espresso machine - we found that super-automatic machines with automatic milk frothers...

به طور کلی، من مدل هایی را پیدا کردم که هنگام تهیه اسپرسو از کپسول استفاده می کنند تا راحت تر تمیز شوند. افزودن یک کف‌کننده شیر جداگانه، تمیز کردن را به میزان قابل توجهی افزایش می‌دهد. اگر به طور معمول از شیر استفاده می کنید، تمیز کردن آن در دستگاه فوق اتوماتیک با کف کننده شیر اتوماتیک بسیار آسان تر خواهد بود.

مرحله 5: آسیاب قهوه را فراموش نکنید

بسیاری از مدل‌هایی که من آزمایش کردم یا دارای آسیاب داخلی هستند یا از کپسول‌هایی استفاده می‌کنند که نیاز به آسیاب ندارند. اگر در نهایت اسپرسوسازی را انتخاب کردید که دارای آسیاب نیست، باید یکی را تهیه کنید. من یک آسیاب با فرز با کیفیت مانند Breville Smart Grinder Pro را توصیه می کنم.

اگر به دنبال خرید یک آسیاب جداگانه برای دستگاه اسپرسوساز خود هستید، مطمئن شوید که برای اسپرسوساز مناسب است. آسیاب های اسپرسو دارای طیف گسترده ای از اندازه های آسیاب خوب و مناسب برای اسپرسو هستند. آزمایش اندازه آسیاب یک راه عالی برای بهبود تهیه اسپرسو است. از آسیاب هایی که کوچکترین اندازه آسیاب خود را “اسپرسو” می نامند خودداری کنید. این به احتمال زیاد به این معنی است که کوچکترین آسیابی که می تواند تولید کند به اندازه ای کوچک است که ارزش اسپرسو را داشته باشد.

انواع دستگاه اسپرسوساز

چندین روش مختلف برای ایجاد فشار بالا برای تهیه یک شات عالی اسپرسو وجود دارد. با این حال، این روش های مختلف منجر به طیف گسترده ای از موفقیت و پیچیدگی می شود.

اسپرسو سازهای رو اجاقی و یا رو گازی (موکاپ)

سازندگان موکاپ، که گاهی اوقات به آنها قابلمه موکا نیز گفته می شود، اساساً پرکولاتورهای فانتزی هستند. آنها یک محفظه پایینی دارند که با آب پر می شود و سپس روی اجاق قرار می گیرد. هنگامی که این آب به جوش می آید، بخار از طریق لایه ای از قهوه آسیاب شده به سمت بالا و سپس از طریق یک لوله کوچک به محفظه بالایی هدایت می شود. این سازندگان نمی توانند فشاری مشابه اسپرسوسازهای اتوماتیک برقی را تولید کنند. بسیاری از علاقه مندان این محصول را بیشتر یک قهوه قوی می دانند تا یک اسپرسوی مناسب. همچنین، برای دم کشیدن قهوه، آب باید به جوش بیاید که دمای آن بالاتر از دستگاه اسپرسوساز سنتی است. دمای دم بالاتر به این معنی است که قهوه کمی پخته می شود و در نتیجه طعم سوخته میدهد. برخی از دوستداران قهوه این مدل را دوست دارند.

اسپرسو سازهای دستی

espresso machine

اسپرسوسازهای دستی معمولاً نیاز دارند که آب به طور جداگانه گرم شود و سپس به دستگاه اضافه شود. نیروی دست کاربر و یک اهرم یا وسیله مکانیکی دیگر فشار دم را ایجاد می کند. این دستگاه ها از بزرگ و ثابت تا کوچک و قابل حمل را شامل می شوند. از آنجایی که این شما هستید که فشار را اعمال می کنید، حفظ یک استخراج ثابت یک شات اسپرسوی می تواند دشوار باشد.

دستگاه اسپرسوساز نیمه اتوماتیک

espresso machine

دستگاه های اسپرسوساز مناسب از پمپ برای ایجاد فشار دم کردن مورد نیاز استفاده می کنند و بسیار سازگارتر و موثرتر از هر روش دیگری هستند. در حالی که پمپ به طور خودکار فشار ایجاد می کند، شما همچنان باید به صورت دستی قهوه را آسیاب کنید. این ماشین‌ها کمی منحنی یادگیری دارند، اما من متوجه شدم که ماشین‌های خوب بهترین عکس‌ها را از هر نوع ماشینی تولید می‌کنند.

دستگاه اسپرسوساز فوق اتوماتیک

espresso machine

ماشین های فوق اتوماتیک همه چیز را برای شما انجام می دهند. تنها کاری که شما انجام می دهید این است که دانه های قهوه را در قیف یا همان آسیاب سرخود قرار دهید و دستگاه به طور خودکار تمام آسیاب کردن، کوبیدن و دم کردن را انجام می دهد. برخی از اسپرسوسازها حتی کف‌کننده‌های شیر داخلی دارند و می‌توانند با فشار دادن یک دکمه کاپوچینو درست کنند. من متوجه شدم که این ماشین‌ها در مقایسه با ماشین‌های نیمه اتوماتیک معمولاً طعم متفاوتی را از قهوه می‌دهند، اما بسیار راحت‌تر هستند.

اسپرسوساز کپسولی یک نفره

espresso machine

اسپرسوسازهای کپسولی نوعی دستگاه فوق اتوماتیک هستند. به جای آسیاب کردن قهوه، از دانه های قهوه از قبل آسیاب شده استفاده می کنند که در کپسول های آلومینیومی و بسته عرضه می شوند. این اسپرسوسازها خیلی راحت‌ هستند زیرا نیاز به تمیز کردن کمتری دارند. از سوی دیگر، قیمت کپسول ها به طور قابل توجهی بیشتر از دانه های قهوه تازه است.

کدام دستگاه شیر را می خواهید؟

کیفیت شیر به همان اندازه کیفیت اسپرسو برای کسانی که سعی در بازسازی لاته های خاص در خانه دارند بسیار مهم است. دو نکته در مورد تهیه شیر برای نوشیدنی های اسپرسو وجود دارد: برخی مرطوب و برخی خشک. شیر مرطوب یا کف خشک معمولاً فقط حباب‌های کوچک «میکرو فوم» دارد که در نتیجه شیر با کیفیت بسیار نرم و خامه‌ای برای لاته به دست می‌آید. شیر با بافت خشک حباب های بزرگی دارد که در نتیجه شیر بسیار کف آلود است. این نوع شیر تمایل دارد تا کاپوچینوی خشک را پر کن

espresso machine - automatic milk frothers, like the one on the de'longhi nespresso...

نازل بخار

نازل های بخار، توانمندترین دستگاه برای تهیه شیر در دنیای نوشیدنی های اسپرسو هستند. آنها همچنین تنها ابزاری هستند که میکروفوم لذیذ و خامه‌ای را ایجاد می‌کنند که بیشتر مردم آن را با نوشیدنی‌های با کیفیت کافه‌ای مرتبط می‌کنند. آنها همچنین می توانند فوم فوق العاده هوا را برای یک کاپوچینوی خشک بسازند. چوب بخار مطمئنا سخت ترین ابزار آماده سازی شیر برای استفاده است. با این حال، هنگامی که بر این تکنیک مسلط شدید، چسباندن چوب بخار در یک پارچ شیر و تولید بافت عالی بسیار رضایت بخش است.

تولید کننده کف شیر

دستگاه های کف ساز شیر برقی تک کاره عملکرد بسیار مناسبی دارند و در ساخت کف شیر عالی هستند. اکثر آنها برای کسانی که فوم فوق العاده خشک را دوست ندارند عملکرد گرمایشی دارند، اما به طور کلی، این دستگاه ها میکروفوم خامه ای را که بسیاری از افراد به دنبال آن هستند ایجاد نمی کنند.

کف شیر ساز اتوماتیک

برخی از دستگاه‌هایی که من آزمایش کردم دارای کف‌کننده‌های اتوماتیک شیر هستند. این دستگاه ها به طور خودکار مقدار مناسبی از شیر را برای نوشیدنی مورد نظر شما گرم و کف می کنند و با فشار یک دکمه آن را با اسپرسو مخلوط می کنند. تمیز کردن این کفگیرها به آسانی مدل های مستقل است. بیشتر آنها دارای یک مخزن شیر هستند که می توان آن را از دستگاه اسپرسوساز خارج کرد و در یخچال نگهداری کرد و نیاز به تمیز کردن پس از هر بار استفاده را از بین می برد. کف‌کننده‌های اتوماتیک شیر راحت‌ترین راه برای آماده‌سازی شیر هستند، اما تمایلی به ایجاد میکروفوم خامه‌ای ندارند. بنابراین این کف‌کننده‌ها برای افرادی که شیرشان را به سمت خشکی می‌پسندند، بهترین هستند.

انواع اسپرسو و نوشیدنی اسپرسو

اسپرسو به روش های مختلفی تهیه می شود که هر کدام تفاوت های ظریفی در طعم و بافت دارند. افزودن انواع و مقادیر مختلف شیر باعث ایجاد انبوهی از نوشیدنی ها می شود. ما خلاصه ای سریع ارائه می دهیم تا بتوانید اصطلاحات را به درستی دریافت کنید.

تک شات: یک شات اسپرسو، معمولاً حدود 5 سی سی مایع

دابل شات: مقدار یک شات را دو برابر کنید، پایه اکثر نوشیدنی های اسپرسو

Ristretto: یک شات کمی غلیظ تر اسپرسو، معمولا حدود 6 سی سی مایع

Lungo: همچنین به عنوان شات لانگ شات نیز شناخته می شود، شات کمی آب شده که حدود 8 سی سی مایع است اما از همان مقدار دانه قهوه به عنوان یک شات استفاده می کند.

Americano: یک شات دوبل اضافه شده به آب داغ. این اساساً اسپرسو را آب می کند تا قوام یک فنجان قهوه معمولی را داشته باشد

ماکیاتو: دو شات فقط با یک حبه شیر بخار پز (کمتر از یک اونس)؛ ایتالیایی برای “مشخص شده با فوم”

کورتادو: مقادیر مساوی اسپرسو با شیر بخار پز، معمولاً یک نوشیدنی 5 سی سی

کاپوچینو: دو شات، حدود 5 سی سی شیر بخار پز و بافت دار (نسخه خشک نصف شیر بخار پز و نیمی کف دارد)

لاته: دو شات و 6 تا 10 سی سی کف شیر و بافت دار

نتیجه

دستگاه‌های اسپرسوساز خانگی بسیار متفاوت هستند و انتخاب مناسب به تعادل بین کیفیت و راحتی بستگی دارد. می‌توانید ماشینی تهیه کنید که با فشار یک دکمه، یک شات اسپرسوی خوبی دهد .

برای اطلاع از جزئیات همه مدل‌هایی که آزمایش کردم، و نیاز دارید از قیمت اسپرسوسازها مطلع شوید لینک زیر را دنبال کنید.

https://www.homekito.com/Search-Category/138/drink-maker/167/espresso-machine

0
سوالات متداول :
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا