سبک زندگی

شامپوی خشک و کاربرد آن

 شامپوی خشک چیست؟ چرا برندهای معروف شامپو خشک خواهان زیادی دارند؟

 

 

گاهی اوقات در شرایطی قرار میگیرید که نمی‌توانید به حمام بروید و یا دسترسی به حمام برای شستشوی موی خود ندارید که موهایتان را با آب و شامپو بشویید. در این موقع شامپوی خشک ویا همان اسپری شستشویمو به کمک شما می آید که به موهایتان جلوه‌ای تمیزتر و شاداب‌تر ببخشد؛ اسپری شامپوی خشک (Dry Shampoo). شامپوی خشک محبوبیتی جهانی دارد و در بین کارشناسان و متخصصان پوست و مو در سرتاسر جهان موافقین و مخالفین زیادی بهمراه دارد.

شامپو خشک چیست؟

11 Best Dry Shampoos of 2022 - Reviewed

شامپو خشک محصولی به شکل پودر یا اسپری است که می توانید بدون خیس کردن موها را تمیز کنید. طبق گفته کلینیک کلیولند، این اسپری‌های مبتنی بر الکل یا نشاسته، چربی و روغن مو را از بین می‌برند و به حجم مو می‌افزایند. برخی از شامپوهای خشک دارای اسپری آئروسل هستند در حالی که برخی دارای پودر رنگی متناسب با رنگ مو هستند.

نحوه عملکرد شامپو خشک

شامپو خشک نوعی محصول مو است که ادعا می کند چربی، چربی و کثیفی موهای شما را کاهش می دهد. برخلاف شامپوها و نرم کننده های مرطوب، شامپوی خشک را می توان در حالی که موهای شما خشک است به کار برد  از این رو نام آن به این دلیل است.

شامپوی خشک نیازی به شستن از موهای شما ندارد و معمولاً روی تاج سر و سایر نواحی که روغن و درخشش ظاهری در آنها جمع می شود، استفاده می شود.

برخی از افراد به شامپوی خشک برای دست زدن به موها پس از یک تمرین عرق‌ریز یا افزایش طول عمر دمیدن در سالن قسم می‌خورند.

این مقاله علم شامپوی خشک را پوشش می‌دهد، برخی از محصولات محبوب را فهرست می‌کند و نگاهی به مقایسه‌ی شامپوی خشک با کف کردن موهای شما در حمام می‌اندازد.

شامپو خشک چگونه کار می کند

شامپوی خشک و کاربرد آن

پوست سر شما با فولیکول های مو پوشیده شده است. این فولیکول‌ها فقط موها را جوانه نمی‌زنند. آنها همچنین سبوم تولید می کنند، روغن طبیعی که پوست سر شما را نرم می کند و بافت آن را به مو می بخشد.

سبوم هدف مهمی دارد. موهای شما را نرم می کند و به محافظت از پوست زیر آن کمک می کند. اما زمانی که در حال عرق کردن هستید، زمانی را در خارج از منزل می گذرانید یا حتی به کارهای روزمره خود می پردازید، چربی و عرق پوست سر در موهایتان جمع می شود.

در حالی که مقدار مشخصی از روغن روی سر شما طبیعی است، تجمع چربی به موهای شما ظاهری چرب می دهد.

شستن، سشوار کشیدن و حالت دادن به موهایتان به صورت روزانه می تواند زمان بر باشد. به علاوه، حتی ممکن است برای سلامت موهای شما مفید نباشد. اینجاست که شامپوی خشک وارد می شود.

شامپو خشک از الکل یا مواد فعال مبتنی بر نشاسته برای جذب روغن و عرق موهای شما استفاده می کند. از بین بردن روغن از موهایتان باعث می شود که موهایتان تمیزتر به نظر برسد. اکثر شامپوهای خشک دارای رایحه ای نیز هستند که باعث می شود موهای شما در فاصله بین شستشو بوی تازه ای داشته باشد

آیا شامپو خشک موثر است؟

بسته به بافت موی شما، شامپوی خشک احتمالا موهای شما را کمتر چرب می کند. اما فریب کلمه “شامپو” در نام این محصول را نخورید. شامپوی خشک برای تمیز کردن موهای شما نیست.

شامپوهای خشک کثیفی و چربی روی پوست سر شما را پنهان می کنند. آنها به عنوان جایگزینی برای شستن موهای شما کار نمی کنند. در واقع، استفاده بیش از حد از شامپوی خشک می تواند منجر به خارش و خشکی پوست سر شود.

موی چرب

شامپوی خشک برای موهایی که به طور طبیعی چربی زیادی در خود نگه می‌دارند مؤثرتر است. اگر متوجه شدید که حتی یک جلسه تمرین سریع یا رفت و آمد مرطوب باعث می شود موهایتان چرب به نظر برسد، شامپوی خشک ممکن است برای رفع سریع آن مفید باشد.

موهایی که به سرعت چرب می شوند هنوز هم باید مرتباً شسته شوند تا پوست سر شما تمیز شود و از مسدود شدن منافذ جلوگیری شود.

موهای طبیعی

اگر موهای شما به طور طبیعی در سمت خشک‌تر و بافت‌دارتر است، ممکن است لازم باشد شامپوی خشکی بخرید که مخصوص نوع موی شما ساخته شده است.

به خاطر داشته باشید که اگر موهای شما قهوه ای تیره یا سیاه است، زمانی که شامپوی خشک را روی پوست سر خود اسپری می کنید، ممکن است پوسته پوسته به نظر برسد. خرید شامپوی خشک مخصوص موهای تیره و طبیعی می تواند این مشکل را حل کند.

موهای فرفری

شامپو خشک همچنین می تواند برای شاداب کردن موهای مجعد کار کند، اما ممکن است لازم باشد روند استفاده را تغییر دهید.

موهای مجعد پس از خشک شدن و استفاده از شامپوی خشک نباید برس زده یا شانه شوند. در غیر این صورت، فرهای شما ممکن است به جای شادابی و وز شدن، خشک و وز به نظر برسند.

نحوه استفاده از شامپو خشک

 

Dry Shampoo: What It Is and How and When to Use It | Matrix
نحوه استفاده از شامپو خشک ممکن است بسته به موارد زیر متفاوت باشد:

  1. نوع مو
  2. بافت
  3. طول
  4. چرب بودن مو

با موهایی که خشک هستند شروع کنید و هر گونه سنجاق، گره مو یا گز را بردارید. در اینجا روند اساسی وجود دارد که در صورت نیاز می توانید آن را تغییر دهید:

اسپری شامپو خشک را حدود 10 سانتیمتر از تاج سر خود دور نگه دارید.
مقدار کمی را مستقیماً به ریشه خود اسپری کنید. از رشد مو در پشت گردن، درست بالای گوش و پشت سر خود غافل نشوید.
شامپو خشک را با انگشتان خود روی موهای خود ماساژ دهید.
اگر می‌خواهید، از هوای خنک از سشوار استفاده کنید تا به موهایتان حجم بیشتری بدهد و در حین خشک شدن شامپو روی پوست سر، به موهایتان جهش طبیعی بدهد.

مضرات شامپو خشک

استفاده از شامپو خشک عیب زیادی ندارد، به شرطی که در حد اعتدال از آن استفاده کنید. اگر یک یا دو بار در هفته از شامپوی خشک استفاده می‌کنید تا موهایتان را بعد از تمرین بچرخانید یا موهایتان را تازه نگه دارید، احتمالاً هیچ اثر منفی از استفاده را تجربه نخواهید کرد.

با این حال، محدودیت هایی برای عملکرد شامپو خشک وجود دارد. استفاده از شامپو خشک برای بیش از دو روز متوالی می تواند باعث تحریک و خشکی پوست سر شما شود. همچنین می تواند منافذ روی سر شما را مسدود کند و در نتیجه جوش های دردناک یا بثورات پوستی ایجاد شود.

در مورد اینکه آیا باید از ابزارهای حالت دهنده داغ روی موهایی که شامپوی خشک روی آن دارند استفاده کنید، نظرات متفاوت است.

برخی افراد قبل از استفاده از اتوی فر یا اتو مو، با استفاده از کمی شامپوی خشک سوگند می خورند تا مدیریت مو را آسان تر کنند. اما شامپوی خشک در واقع می تواند موهای شما را خشک کند و آن را در برابر آسیب گرما آسیب پذیر کند.

بهترین شامپوهای خشک

با بررسی لیست مواد تشکیل دهنده آن، می توانید شامپوی خشک خوب را تشخیص دهید. شامپوهای خشکی که بر پایه پودر هستند و بر پایه الکل نیستند، ممکن است در دراز مدت برای موهای شما بهتر باشند.

همچنین اگر نگران آلودگی محیطی هستید، می توانید به دنبال شامپوهای خشکی باشید که به صورت خمیری به جای اسپری هستند. در اینجا برخی از محصولات محبوب برای شروع شما آورده شده است:

شامپو رنگ خشک باتیست (برای موهای تیره، شامپو خشک باتیست داین دارک را امتحان کنید)
پودر شامپو خشک کلران با شیر جو دوسر
شامپو Drybar Detox Dry
شامپو خشک R+Co Death Valley

چند بار باید موهای خود را بشویید؟

هیئت منصفه هنوز در مورد اینکه چند وقت یکبار باید موهای خود را با شامپو و آب مرطوب بشویید، صحبت نمی کند. سبک زندگی و نوع موی شما احتمالاً در تعداد دفعاتی که باید موهایتان را بشویید، نقش دارد.

آکادمی پوست آمریکا توصیه می کند که افرادی که مستعد موهای چرب هستند، آنها را یک بار در روز بشویند. اگر بافت موی خشک تری دارید، احتمالاً می توانید سه بار در هفته آن را بشویید.

هنگامی که موهای خود را با شامپوی معمولی می شویید، به جای کف کردن تمام طول سر، محصول را روی ریشه موهای خود متمرکز کنید. این کار از خشک شدن موهای شما جلوگیری می کند.

خطرات شامپوی خشک برای سلامتی

یونیلیور با بیان این خطر برای سلامتی گفت: «بنزن به عنوان یک ماده سرطان‌زا برای انسان طبقه‌بندی می‌شود. قرار گرفتن در معرض بنزن می تواند از طریق تنفس، خوراکی و از طریق پوست رخ دهد و می تواند منجر به سرطان هایی از جمله سرطان خون و سرطان خون مغز استخوان و اختلالات خونی شود که می تواند تهدید کننده زندگی باشد. بنزن در محیط همه جا وجود دارد. انسان ها در سراسر جهان روزانه از منابع متعدد در داخل و خارج از منزل با آن مواجه هستند.

سازمان غذا و داروی آمریکا گفت: «قرار گرفتن روزانه با بنزن در محصولات فراخوان شده در سطوحی که در آزمایش‌ها شناسایی شده‌اند، انتظار نمی‌رود که عواقب نامطلوبی برای سلامتی ایجاد کند.» با این حال آژانس همچنین گفت قرار گرفتن در معرض بنزن می‌تواند منجر به سرطان خون و سایر سرطان‌های خون شود.

کلینیک کلیولند اعلام کرده است که شامپو خشک را نباید هر چند روز یکبار استفاده کرد. استفاده بیش از حد یا بیش از حد از شامپوی خشک می تواند پوست سر شما را تحریک کند، باعث شکستگی و رشد مو شود.

نتیچه گیری

شامپو خشک برای اکثر افراد با جذب روغن ها و پنهان کردن کثیفی یا چربی بین شستشو کار می کند. اما برخلاف نامش، جایگزینی برای شستن موهایتان نیست.شستن موهای خود را تا جایی که نیاز دارید ادامه دهید و بیش از دو روز متوالی از شامپوی خشک برای پوست سر خود استفاده نکنید.

اگر موهایتان چرب است و  زود به زود چرب می‌شود و چسبندگی، اگر به باشگاه یا مسافرت می‌روید و امکانی برای شستن موهایتان ندارید شامپوی‌ خشک برایتان محصول مفیدی و کاربردی خواهد بود.

اگر موهایتان را رنگ می‌کنید و می‌خواهید رنگ مو بهتر در موهایتان تثبیت شود و ماندگاری بیشتری و  جلوی داشته باشد شامپوی‌ خشک یکی از گزینه های مناسبی است و می‌توانید از آن در هفته استفاده کنید،شامپوی خشک ماندگاری رنگ مو را در موهایتان بالاتر میبرد. اما از باد نبرید استفاده زیاد از شامپوی خشک مورد تایید صاحب نظران در این مورد نمیباشد.❤

منبع: https://www.healthline.com

سوالات متداول :
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
×