آموزش

میوه و شیرینی و غذای شب یلدا

7 نوع میوه و غذا برای شب یلدا نباید از دست داد

 

 

با نشستن دور سفره ای در شب یلدا باید غذا و میوه و نوشیدنی بخوریم، صدای پدرم را می شنوم که شعر حافظ را بلند می خواند. کلمات بسیار عرفانی و عمیق از معنی. خم می‌شوم و در ظرف کوچکی مقداری انار می‌ریزم و روی آن‌ها مقداری نمک و پودر گلپر می‌پاشم و یک قاشق در دهانم می‌گذارم. انارها خیلی آبدار هستند، و خیلی ترد که من دانه ها را میجوم . من همیشه طعم ترش و شیرین انار را در زمستان دوست داشتم. انار برای همه ما یادآور شب یلدا است.

ایرانیان قرن هاست که شب یلدا را در 30 آذر آخرین شب پاییز و شروع فصل زمستان مصادف با 21 دسامبر در ایران جشن می گیرید. این شب به طور مستقیم با خوردن غذاهای بسیار خوشمزه مرتبط است. این رسم است که با خانواده و دوستان دور هم جمع می‌شوند و در کنار خواندن اشعار حافظ و سعدی و  نوشیدن چای ایرانی و میوه‌ها و شیرینی‌های جشن میگیریم.

همچنین برخی از خانواده ها در این شب آداب و رسوم خاصی برای خوردن انواع غذاهای محلی ایرانی دارند. بیایید ببینیم یلدا برای ما ایرانی ها چه معنایی دارد و 7 نوع میوه و غذا برای شب یلدا نباید از دست داد را با هم بررسی کنیم.

7 نوع میوه و غذا برای شب یلدا

به‌طور سنتی، در شب یلدا با میوه‌های مانند انار، هندوانه، خرمالو، سنبل، خشکبار و آجیل سرو میشوند. علاوه بر این، شیرینی هایی مانند باقلوای ایرانی یا باسلغ از خوراکی های بسیار رایج در شب یلدا هستند. هیچ مجالس ایرانی بدون نوشیدن چای ایرانی کامل نمی شود.

#انار

بدون انار خوردن شب یلدا شب یلدا نمی شود. انار میوه بومی ایران است. علاوه بر این، انار نماد چرخه زندگی است. در شب یلدا خوردن یک کاسه انار یاقوتی براق اجتناب ناپذیر است. در برخی از خانوارها، ایرانی‌ها ترجیح می‌دهند در هنگام سرو، کمی گلپر روی انار بپاشند. اعتقاد بر این است که گلپر زمینه طبیعت سرد انار را متعادل می کند که می تواند از نفخ و ناراحتی در معده جلوگیری کند.

How to Cut and De-Seed a Pomegranate

#خرمالو

عشق دیرینه ایرانیان با میوه شیرین و رسیده خرمالو در شب یلدا به وضوح نمایان می شود. خرمالوهای نارنجی براق یکی از میوه های ضروری شب یلدا هستند. برخی انتخاب می کنند که میوه ها را به چهار قسمت برش دهند و از گوشت شیرین با پوست لذت ببرند. از سوی دیگر، برخی تمایل به خوردن گوشت بدون پوست خرمالو دارند. در هر صورت، این میوه هوس شکر را در طول زمستان در ایران برطرف می کند.

Persimmon: Health Benefits, Nutrition Facts & How to Eat - HealthifyMe

#هندوانه

هندوانه یکی دیگر از میوه های قرمز رنگ شب یلدا است. هندوانه نماد سلامتی و تندرستی است. در این شب هندوانه خیلی ها میل می‌کنند تا بدن خود را در برابر سرمای زمستانی که در پیش است ایمن کنند.

A Persian festival, Yalda, celebrates the triumph of light over darkness, with pomegranates, poetry and sacred rituals

#مدلار یا ازگیل

این میوه زشت بومی ایران، آسیای جنوب غربی و جنوب شرقی اروپا است. مدلار (به فارسی ازگیل) زمانی خورده می شود که کاملاً رسیده و قابل بلع باشد که فرآیندی مشابه پوسیدگی است. پوست کاملاً چروک می شود و گوشت اسیدیته خود را از دست می دهد. علاوه بر این، گوشت قهوه ای رنگ نرم و شیرین می شود. بسیاری طعم این میوه رسیده قرون وسطایی را به کره سیب با انبوهی از دارچین و وانیل مرتبط می دانند. در ایران این میوه باستانی را در شب یلدا و در اواخر پاییز و زمستان که فصل آن است می خورند.

Medlar Trees

#آجیل شب یلدا

در شب یلدا باید یک مشت میوه خشک، تخمه و آجیل خورد. ایرانیان بر این باورند که آجیل نماد رفاه و ثروت است. با این اوصاف، یک مشت آجیل به عنوان پیشکشی برای حل مشکلات ایرانیان محسوب می شود.

عرضه آجیل شب یلدا از امروز در میادین میوه و تره بار + قیمت

# شیرینی شب یلدا،باسلوق

نکته آخر اینکه شما می توانید انواع شیرینی ها را در یک خانه یک ایرانی پیدا کنید. ایرانی‌ها بزرگ‌ترین شیرینی ها را دارند، از این رو انواع شیرینی‌ها در بازار سراسر کشور وجود دارد. اغلب ایرانی ها در مناسبت های سنتی نوع خاصی از شیرینی ها را سرو می کنند. باسلوق یک شیرینی معمولی شب یلدا است که نوعی آب نبات نرم با پایه نشاسته است که با گلاب، هل آسیاب شده و زعفران دم کرده است. پسته، بادام نقره‌ای، گلبرگ‌های گل رز خشک و آجیل را برای جذابیت بصری و لذیذ بیشتر روی آن پهن می‌کنند.

باسلوق | آسمونی

#برگ انگور شکم پر (دلمه)

برگ انگور شکم پر (دلمه) که توسط یک مادر آذری درست شده است، از دوران کودکی غذای مورد علاقه خانواده من بوده است. ما به طور سنتی در شب یلدا برای شام در خانه دلمه را به عنوان غذای ضروری می خوریم. این نه تنها یک گزینه شام بسیار سبک پس از خوردن آن همه میوه و آجیل خوش طعم است، بلکه بسیار دلچسب و رضایت بخش است.

Stuffed_grape_vine_leaves_Yalda_night_food

سوالات متداول :
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
×